Meike x JUNGLÜCK

Since 2018, JUNGLÜCK has been developing skincare products designed to bring long-lasting happiness: scientifically backed, with precisely measured active ingredients and a pure, gentle Basis. Guided by the motto “Care to be happy,” every formula delivers on a promise: to help you feel consistently comfortable and at home in your own skin.

A woman gently touching her cheek, a subtle sheen on her skin, warm lighting.
29 Products
Two JUNGLÜCK products: a brown glass bottle containing a regenerating day cream with SPF 30 and a jar of hyaluronic acid cream

Our "
sets

30-Day Satisfaction Guarantee¹

Get a tan without the sun at

€139.90  €159.90

BASKET  

99.20 €  €116.70

BASKET  

43,90 €

BASKET  
Bestseller
Junglück Hyaluronic Acid Eye Gel in brown glass roll-on without lid

10 ml

5 / 5

Hyaluronic Acid Eye Gel

Moisturizes and refreshes the eye area

Size

29,90 €

2.990,00 € / l

BASKET  
Junglück Vitamin C Eye Cream 20 ml in amber glass bottle

20 ml

5 / 5

Vitamin C Eye Cream

Softens dark shadows and nourishes rich

Size

42,90 €

2.145,00 € / l

BASKET  
15% set discount
The Care Tan Trio Set consists of three amber glass bottles: one " Tanning Lotion," one " Tanning Drops ," and one

5 / 5

Care & Tan Trio

A well-groomed tan from head to toe

71.15 €  83.70 €

BASKET  
Bestseller
Amber glass bottle containing 15 ml of “ Tanning Drops ,” with a dropper and a reference to “Glow Peptide.” The text adds “well-being.”

15 ml

5 / 5

Tanning Drops

Gives a natural and evenly tanned complexion

24,90 €

1.660,00 € / l

BASKET  
Club Price
Amber glass roll-on bottle (5 ml) for targeted treatment of pigment spots and acne scars.

5 ml

5 / 5

Pigment spots & pimple marks roll-on

Discover our Hero for a calmer complexion!

Size

€26.91 - JUNGLÜCK Club Price

29,90 €

BASKET  

37,90 €

758.00 € / l

BASKET  

45,90 € 64,50 €

BASKET  
Reducing dryness
Bestseller
Amber glass pump bottle of Junglock Hyaluron cream with a white and orange label.

50 ml

5 / 5

Hyaluron cream remedy

Balanced moisturizer for balanced and combination skin

Size

33,90 €

678,00 € / l

BASKET  

37,90 €

758.00 € / l

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Amber glass spray bottle of Junglück Zinc toner toner with a black pump and white label text.

100 ml

5 / 5

Zinc toner

Clarifies and improves the complexion, especially for oily & blemished skin

Size

29,90 €

299,00 € / l

BASKET  
Club Price
"Lines & Minimizing wrinkles" sampler set in a black bag with a banderole, including three amber glass bottles.

Set

5 / 5

Starter Set & Minimizing wrinkles

Stimulates collagen production and improves skin elasticity

34.11 € - JUNGLÜCK Club Price

35,90 € 56,60 €

BASKET  
New
Amber glass bottle with pump dispenser, 130 ml " Tanning Lotion " by JUNGLÜCK, for intense hydration and natural

130 ml

5 / 5

Tanning Lotion

A subtle, even tan for the body

24,90 €

€191.54 per liter

BASKET  

44,82 € 49,80 €

BASKET  
Club Price
Junglück Peptide Mascara black clipper without cap

8 ml

5 / 5

Peptide Mascara

Gives you long, thick & deep black lashes

Color

€26.91 - JUNGLÜCK Club Price

29,90 €

BASKET  
Reducing dryness
Bestseller
Hyaluronic Concentrate serum JUNGLÜCK 50 ml

50 ml

5 / 5

Hyaluronic Concentrate

Provides intensive and long-lasting moisture

Size

33,90 €

678,00 € / l

BASKET  

37,90 €

758.00 € / l

BASKET  
Bestseller
Amber glass bottle containing Pro Collagen serum , 30 ml, with a dropper dispenser. Certificate of dermatological test results visible.

30 ml

5 / 5

Pro-Collagen serum

Improves skin elasticity and reduces wrinkles

Size

42,90 €

1.430,00 € / l

BASKET  

59,90 € 98,20 €

BASKET  
pore refining
Bestseller
Junglück Niacinamide serum in amber glass bottle

50 ml

5 / 5

Niacinamide serum

Visibly reduces enlarged pores

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Bestseller
Junglück Cleansing Gel in amber glass bottle

100 ml

5 / 5

Cleansing Gel

Gentle cleanser especially for oily and blemish prone skin

Size

29,90 €

299,00 € / l

BASKET  
Vitamin C Sensitive serum JUNGLÜCK 30 ml

30 ml

5 / 5

Vitamin C Sensitive serum

Balances pale and tired complexion

Size

32,90 €

1.096,67 € / l

BASKET  
Reduced
Introductory Set for Reducing Skin Imperfections in a black bag with a banderole. Contains two amber glass bottles and one tube.

Set

5 / 5

Starter Set for Reducing Starter Set

Has a balancing effect and soothes your skin

35,90 € 55,60 €

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Beige tube of Spot cream care cream with a black cap and minimalist text design.

10 ml

5 / 5

Spot cream

Reduces localized impurities

Size

22,90 €

2.290,00 € / l

BASKET  
Amber glass bottle with a pump for the Hyaluron body lotion. Suitable for balanced moisturizer.

240 ml

5 / 5

Hyaluron body lotion with fragrance

Balanced moisturizer for the body

Size

22,90 €

95,42 € / l

BASKET  
Pigment spots & acne scars (
)
Enzyme peeling JUNGLÜCK 30 g

30 g

5 / 5

Enzyme peeling

Gently removes skin flakes & evens out the complexion

Size

31,90 €

1,063.33 € / kg

BASKET  
Amber glass bottle containing SPF 50 sunscreen. UVA protection factor 24 and description: lightweight sunscreen without an oily sheen.

50 ml

5 / 5

Sun fluid SPF 50

Lightweight organic sun cream without an oily sheen

Size

35,90 €

718,00 € / l

BASKET