Lucas x JUNGLÜCK

In our range you will find products for every skin type and for every step of your skincare routine. All our products have a very high proportion of natural ingredients, contain valuable Actives according to the latest study results and have been explicitly tested on sensitive skin by Dermatest.

A woman gently touching her cheek, a subtle sheen on her skin, warm lighting.
11 Products
Two JUNGLÜCK products: a brown glass bottle containing a regenerating day cream with SPF 30 and a jar of hyaluronic acid cream

Our "
sets

New
Amber glass bottle with a black pump cap, labeled "HYDRATION BOOSTER," with the Dermatest "VERY GOOD" seal.

30 ml

5 / 5

Hydration Booster

Deeply effective, long-lasting moisture with immediate effect

Size

37,90 €

$1.263 / l

BASKET  
Bestseller
Junglück Hyaluronic Acid Eye Gel in brown glass roll-on without lid

10 ml

5 / 5

Hyaluronic Acid Eye Gel

Moisturizes and refreshes the eye area

Size

29,90 €

2.990,00 € / l

BASKET  
Reducing dryness
Bestseller
Amber glass pump bottle of Junglock Hyaluron cream with a white and orange label.

50 ml

5 / 5

Hyaluron cream remedy

Balanced moisturizer for balanced and combination skin

Size

33,90 €

678,00 € / l

BASKET  
Sold out
Aloe Vera Spray Junglück 250 ml

250 ml

5 / 5

Aloe Vera Spray

Cooling moisturizing spray for face, hair and body

Size

24,90 €

99,60 € / l

INFORM ME

Sold out

As soon as the item is available again, you will receive an e-mail from us.

Vitamin C Sensitive serum JUNGLÜCK 30 ml

30 ml

5 / 5

Vitamin C Sensitive serum

Balances pale and tired complexion

Size

32,90 €

1.096,67 € / l

BASKET  
Bestseller
Rosewater Allrounder JUNGLÜCK 250 ml

250 ml

5 / 5

Rosewater

Refreshing spray for face, hair and body

Size

24,90 €

99,60 € / l

BASKET  
Pigment spots & acne scars (
)
Amber glass bottle containing " Vitamin C " Intensive serum, 30 ml, with a pipette and a list of ingredients.

30 ml

5 / 5

Vitamin C intensive serum

Reduces hyperpigmentation and evens out the complexion

Size

39,90 €

1.330,00 € / l

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Amber glass spray bottle of Junglück Zinc toner toner with a black pump and white label text.

100 ml

5 / 5

Zinc toner

Clarifies and improves the complexion, especially for oily & blemished skin

Size

29,90 €

299,00 € / l

BASKET  
Junglück Vitamin C Eye Cream 20 ml in amber glass bottle

20 ml

5 / 5

Vitamin C Eye Cream

Softens dark shadows and nourishes rich

Size

42,90 €

2.145,00 € / l

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Zinc toner JUNGLÜCK 20 ml

20 ml

5 / 5

Zinc toner

Clarifies and improves the complexion, especially for oily & blemished skin

Size

8,90 €

445,00 € / l

BASKET  
Reduced
Introductory Set for Reducing Skin Imperfections in a black bag with a banderole. Contains two amber glass bottles and one tube.

Set

5 / 5

Starter Set for Reducing Starter Set

Has a balancing effect and soothes your skin

35,90 € 55,60 €

BASKET