Sophie x JUNGLÜCK

Since 2018, JUNGLÜCK has been developing skincare products designed to bring long-lasting happiness: scientifically backed, with precisely measured active ingredients and a pure, gentle Basis. Guided by the motto “Care to be happy,” every formula delivers on a promise: to help you feel consistently comfortable and at home in your own skin.

A woman gently touching her cheek, a subtle sheen on her skin, warm lighting.
24 Products
Two JUNGLÜCK products: a brown glass bottle containing a regenerating day cream with SPF 30 and a jar of hyaluronic acid cream

Our "
sets

30-Day Satisfaction Guarantee¹

37,90 €

758.00 € / l

BASKET  
Bestseller
Junglück Cleansing Gel in amber glass bottle

100 ml

5 / 5

Cleansing Gel

Gentle cleanser especially for oily and blemish prone skin

Size

29,90 €

299,00 € / l

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Amber glass spray bottle of Junglück Zinc toner toner with a black pump and white label text.

100 ml

5 / 5

Zinc toner

Clarifies and improves the complexion, especially for oily & blemished skin

Size

29,90 €

299,00 € / l

BASKET  

43,90 €

BASKET  
Bestseller
Junglück Hyaluronic Acid Eye Gel in brown glass roll-on without lid

10 ml

5 / 5

Hyaluronic Acid Eye Gel

Moisturizes and refreshes the eye area

Size

29,90 €

2.990,00 € / l

BASKET  

37,90 €

758.00 € / l

BASKET  
Bestseller
Amber glass bottle containing 15 ml of “ Tanning Drops ,” with a dropper and a reference to “Glow Peptide.” The text adds “well-being.”

15 ml

5 / 5

Tanning Drops

Gives a natural and evenly tanned complexion

24,90 €

1.660,00 € / l

BASKET  
New
Amber glass bottle with pump dispenser, 130 ml " Tanning Lotion " by JUNGLÜCK, for intense hydration and natural

130 ml

5 / 5

Tanning Lotion

A subtle, even tan for the body

24,90 €

€191.54 per liter

WARENKORB  
Reducing dryness
Bestseller
Amber glass pump bottle of Junglock Hyaluron cream with a white and orange label.

50 ml

5 / 5

Hyaluron cream remedy

Balanced moisturizer for balanced and combination skin

Size

33,90 €

678,00 € / l

BASKET  

37,90 €

758.00 € / l

BASKET  

59,90 € 98,20 €

BASKET  
Bestseller
Amber glass bottle containing Pro Collagen serum , 30 ml, with a dropper dispenser. Certificate of dermatological test results visible.

30 ml

5 / 5

Pro-Collagen serum

Improves skin elasticity and reduces wrinkles

Size

42,90 €

1.430,00 € / l

BASKET  
Reduced
Introductory Set for Reducing Skin Imperfections in a black bag with a banderole. Contains two amber glass bottles and one tube.

Set

5 / 5

Starter Set for Reducing Starter Set

Has a balancing effect and soothes your skin

35,90 € 55,60 €

BASKET  
With shea butter
Hyaluronic Acid lip balm JUNGLÜCK rosewood 4.5 g

5 / 5

Hyaluronic Acid lip balm

Long-lasting and intensive care

Color

rosewood

17,90 €

3,977.78 € / kg

BASKET  
Tinted serum JUNGLÜCK 03 – medium 30 ml

5 / 5

Tinted serum

Has a calming effect and blends into the skin - light coverage

Color

medium

34,90 €

1.163,33 € / l

BASKET  
Pigment spots & acne scars (
)
Enzyme peeling JUNGLÜCK 30 g

30 g

5 / 5

Enzyme peeling

Gently removes skin flakes & evens out the complexion

Size

31,90 €

1,063.33 € / kg

BASKET  
Bestseller
Azelain serum JUNGLÜCK 50 ml

50 ml

5 / 5

Azelaine serum

Targeted action against impurities

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Amber glass bottle containing Pro Collagen serum 5 ml, with a black dropper cap. Dermatest "VERY GOOD 2025" seal.

5 ml

5 / 5

Pro-Collagen serum

Improves skin elasticity and reduces wrinkles

Size

11,90 €

BASKET  
Soothing redness
Strong skin barrier
Amber glass bottle with a pump dispenser, containing 50 ml of " Ceramides  "serum, labeled with the words "Skincare."

50 ml

5 / 5

Ceramides serum

Nourishes and soothes dry, irritated skin

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Beige tube of Spot cream care cream with a black cap and minimalist text design.

10 ml

5 / 5

Spot cream

Reduces localized impurities

Size

22,90 €

2.290,00 € / l

BASKET  
Amber glass bottle with a pump dispenser containing 5 ml of tinted " serum," next to it a " drops " of the product in a medium shade.

5 / 5

Tinted serum

Has a calming effect and blends into the skin - light coverage

Color

medium

7,90 €

1.580,00 € / l

BASKET  
pore refining
Bestseller
Junglück Niacinamide serum in amber glass bottle

50 ml

5 / 5

Niacinamide serum

Visibly reduces enlarged pores

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Reducing dryness
Beige tube of Junglück Ceramides Hand Cream a black cap and black text detailing the Ceramides benefits Ceramides .

50 ml

5 / 5

Ceramides Hand Cream

Skin barrier-strengthening care for dry and rough hands

Size

12,90 €

258,00 € / l

BASKET  
Reducing dryness
Bestseller
Hyaluronic Concentrate serum JUNGLÜCK 50 ml

50 ml

5 / 5

Hyaluronic Concentrate

Provides intensive and long-lasting moisture

Size

33,90 €

678,00 € / l

BASKET