Vanezia x JUNGLÜCK

In our range you will find products for every skin type and for every step of your skincare routine. All our products have a very high proportion of natural ingredients, contain valuable Actives according to the latest study results and have been explicitly tested on sensitive skin by Dermatest.

A woman gently touching her cheek, a subtle sheen on her skin, warm lighting.
24 Products
Two JUNGLÜCK products: a brown glass bottle containing a regenerating day cream with SPF 30 and a jar of hyaluronic acid cream

Our "
sets

30-Day Satisfaction Guarantee¹

Bestseller
Amber glass bottle containing 15 ml of “ Tanning Drops ,” with a dropper and a reference to “Glow Peptide.” The text adds “well-being.”

15 ml

5 / 5

Tanning Drops

Gives a natural and evenly tanned complexion

24,90 €

1.660,00 € / l

BASKET  
Reducing dryness
Bestseller
Amber glass pump bottle of Junglock Hyaluron cream with a white and orange label.

50 ml

5 / 5

Hyaluron cream remedy

Balanced moisturizer for balanced and combination skin

Size

33,90 €

678,00 € / l

BASKET  
Bestseller
Junglück Hyaluronic Acid Eye Gel in brown glass roll-on without lid

10 ml

5 / 5

Hyaluronic Acid Eye Gel

Moisturizes and refreshes the eye area

Size

29,90 €

2.990,00 € / l

BASKET  
pore refining
Bestseller
Junglück Niacinamide serum in amber glass bottle

50 ml

5 / 5

Niacinamide serum

Visibly reduces enlarged pores

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Bestseller
Amber glass bottle containing Pro Collagen serum , 30 ml, with a dropper dispenser. Certificate of dermatological test results visible.

30 ml

5 / 5

Pro-Collagen serum

Improves skin elasticity and reduces wrinkles

Size

42,90 €

1.430,00 € / l

BASKET  
Bestseller
Junglück Cleansing Gel in amber glass bottle

100 ml

5 / 5

Cleansing Gel

Gentle cleanser especially for oily and blemish prone skin

Size

29,90 €

299,00 € / l

BASKET  
Pigment spots & acne scars (
)
Enzyme peeling JUNGLÜCK 30 g

30 g

5 / 5

Enzyme peeling

Gently removes skin flakes & evens out the complexion

Size

31,90 €

1,063.33 € / kg

BASKET  
Club Price
Amber glass bottle with a dark green pump dispenser, " Retinol " Bakuchiol " serum " 30 ml by JUNGLÜCK, promotes skin renewal.

30 ml

5 / 5

Retinol Bakuchiol serum

Supports cell renewal & ensures a more even complexion

Size

35.91 € - JUNGLÜCK Club Price

39,90 €

1.330,00 € / l

BASKET  

43,90 €

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Beige tube of Spot cream care cream with a black cap and minimalist text design.

10 ml

5 / 5

Spot cream

Reduces localized impurities

Size

22,90 €

2.290,00 € / l

BASKET  
Bestseller
Azelain serum JUNGLÜCK 50 ml

50 ml

5 / 5

Azelaine serum

Targeted action against impurities

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Tinted serum JUNGLÜCK 01 – fair 30 ml

5 / 5

Tinted serum

Has a calming effect and blends into the skin - light coverage

Color

Very bright

34,90 €

1.163,33 € / l

BASKET  
With shea butter
Hyaluronic Acid lip balm Peach 4.5 g

5 / 5

Hyaluronic Acid lip balm

Long-lasting and intensive care

Color

Peach

17,90 €

3,977.78 € / kg

BASKET  
Junglück 2-Phase Make-Up Remover Clipper

100 ml

5 / 5

2-Phase Makeup Remover

Gently removes waterproof make-up from eyes & lips

Size

24,90 €

249,00 € / l

BASKET  
Club Price
Junglück Peptide Mascara black clipper without cap

8 ml

5 / 5

Peptide Mascara

Gives you long, thick & deep black lashes

Color

€26.91 - JUNGLÜCK Club Price

29,90 €

BASKET  
pore refining
An amber glass bottle of alcohol-free jojoba oil with a black pump dispenser and minimalist white label text.

100 ml

5 / 5

Jojoba Oil

Balancing oil for skin, hair and body

Size

24,90 €

249,00 € / l

BASKET  
pore refining
Clay Mask JUNGLÜCK 100 ml

100 ml

5 / 5

Clay Mask

Ensures a clear complexion

34,90 €

349,00 € / l

BASKET  
Reducing dryness
A beige tube of Junglück Ceramides Hand Cream a black cap and German text describing the fragrance and skincare benefits.

50 ml

5 / 5

Ceramides Hand Cream with fragrance

Skin barrier-strengthening care for dry and rough hands

Size

12,90 €

258,00 € / l

BASKET  
Soothing redness
Strong skin barrier
Amber glass bottle with a pump dispenser, containing 50 ml of " Ceramides  "serum, labeled with the words "Skincare."

50 ml

5 / 5

Ceramides serum

Nourishes and soothes dry, irritated skin

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
With shea butter
Hyaluronic Acid lip balm JUNGLÜCK clear 4.5 g

5 / 5

Hyaluronic Acid lip balm

Long-lasting and intensive care

Color

clear

13,90 €

3,088.89 € / kg

BASKET  
With shea butter
Hyaluronic Acid lip balm JUNGLÜCK berry 4.5 g

5 / 5

Hyaluronic Acid lip balm

Long-lasting and intensive care

Color

berry

17,90 €

3,977.78 € / kg

BASKET  
serum , a tinted product, in an amber glass bottle with a black pump dispenser and a beige-colored product sample next to the bottle.

5 / 5

Tinted serum

Has a calming effect and blends into the skin - light coverage

Color

Very bright

7,90 €

1.580,00 € / l

BASKET  
Amber glass bottle containing SPF 50 sunscreen. UVA protection factor 24 and description: lightweight sunscreen without an oily sheen.

50 ml

5 / 5

Sun fluid SPF 50

Lightweight organic sun cream without an oily sheen

Size

35,90 €

718,00 € / l

BASKET  
With shea butter
Hyaluronic Acid lip balm JUNGLÜCK rosewood 4.5 g

5 / 5

Hyaluronic Acid lip balm

Long-lasting and intensive care

Color

rosewood

17,90 €

3,977.78 € / kg

BASKET