Svenja x JUNGLÜCK

Since 2018, JUNGLÜCK has been developing skincare products designed to bring long-lasting happiness: scientifically backed, with precisely measured active ingredients and a pure, gentle Basis. Guided by the motto “Care to be happy,” every formula delivers on a promise: to help you feel consistently comfortable and at home in your own skin.

A woman gently touching her cheek, a subtle sheen on her skin, warm lighting.
22 Products
Two JUNGLÜCK products: a brown glass bottle containing a regenerating day cream with SPF 30 and a jar of hyaluronic acid cream

Our "
sets

67%

90% of users confirm visibly smoother skin*

confirm an immediate moisturizing effect*

€139.90  €159.90

BASKET  
Bestseller
Amber glass bottle containing 15 ml of “ Tanning Drops ,” with a dropper and a reference to “Glow Peptide.” The text adds “well-being.”

15 ml

5 / 5

Tanning Drops

Gives a natural and evenly tanned complexion

24,90 €

1.660,00 € / l

BASKET  
New
Amber glass bottle with pump dispenser, 130 ml " Tanning Lotion " by JUNGLÜCK, for intense hydration and natural

130 ml

5 / 5

Tanning Lotion

A subtle, even tan for the body

24,90 €

€191.54 per liter

BASKET  
Reducing dryness
Bestseller
Amber glass pump bottle of Junglock Hyaluron cream with a white and orange label.

50 ml

5 / 5

Hyaluron cream remedy

Balanced moisturizer for balanced and combination skin

Size

33,90 €

678,00 € / l

BASKET  
15% set discount
The Care Tan Trio Set consists of three amber glass bottles: one " Tanning Lotion," one " Tanning Drops ," and one

5 / 5

Care & Tan Trio

A well-groomed tan from head to toe

71.15 €  83.70 €

BASKET  
Tinted serum JUNGLÜCK 01 – fair 30 ml

5 / 5

Tinted serum

Has a calming effect and blends into the skin - light coverage

Color

Very bright

34,90 €

1.163,33 € / l

BASKET  

59,90 € 98,20 €

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Amber glass spray bottle of Junglück Zinc toner toner with a black pump and white label text.

100 ml

5 / 5

Zinc toner

Clarifies and improves the complexion, especially for oily & blemished skin

Size

29,90 €

299,00 € / l

BASKET  
Amber glass bottle containing SPF 50 sunscreen. UVA protection factor 24 and description: lightweight sunscreen without an oily sheen.

50 ml

5 / 5

Sun fluid SPF 50

Lightweight organic sun cream without an oily sheen

Size

35,90 €

718,00 € / l

BASKET  
clear Powder in an amber glass bottle with a black cap; pink powder on the table.

5 / 5

clear powder

Mattifies oily shine and sets make-up without drying it out

Color

Rosé

28,90 €

2.890,00 € / kg

BASKET  
With shea butter
Hyaluronic Acid lip balm JUNGLÜCK clear 4.5 g

5 / 5

Hyaluronic Acid lip balm

Long-lasting and intensive care

Color

clear

13,90 €

3,088.89 € / kg

BASKET  
Reduced
Introductory Set for Reducing Skin Imperfections in a black bag with a banderole. Contains two amber glass bottles and one tube.

Set

5 / 5

Starter Set for Reducing Starter Set

Has a balancing effect and soothes your skin

35,90 € 55,60 €

BASKET  

44,82 € 49,80 €

BASKET  
pore refining
Bestseller
Junglück Niacinamide serum in amber glass bottle

50 ml

5 / 5

Niacinamide serum

Visibly reduces enlarged pores

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Soothing redness
Strong skin barrier
Amber glass bottle with a pump dispenser, containing 50 ml of " Ceramides  "serum, labeled with the words "Skincare."

50 ml

5 / 5

Ceramides serum

Nourishes and soothes dry, irritated skin

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Club Price
"Lines & Minimizing wrinkles" sampler set in a black bag with a banderole, including three amber glass bottles.

Set

5 / 5

Starter Set & Minimizing wrinkles

Stimulates collagen production and improves skin elasticity

34.11 € - JUNGLÜCK Club Price

35,90 € 56,60 €

BASKET  
Amber glass bottle containing panthenol shower gel (240 ml) and pump dispenser. Mild, pH-balanced shower gel with fragrance and 3% panthenol,

240 ml

5 / 5

Panthenol shower gel with fragrance

Soothing, pH-neutral cleanser for the body

Size

22,90 €

95,42 € / l

BASKET  
Bestseller
Brown glass jar labeled "Hyaluron cream Rich," 50 ml, contains 0.5% hyaluronic acid and organic shea butter.

50 ml

5 / 5

Hyaluron cream Rich

Nourishing moisturizer especially for dry skin

Size

33,90 €

678,00 € / l

BASKET  
Reduces impurities
Bestseller
Beige tube of Spot cream care cream with a black cap and minimalist text design.

10 ml

5 / 5

Spot cream

Reduces localized impurities

Size

22,90 €

2.290,00 € / l

BASKET  
Bestseller
Azelain serum JUNGLÜCK 50 ml

50 ml

5 / 5

Azelaine serum

Targeted action against impurities

Size

39,90 €

798,00 € / l

BASKET  
Pigment spots & acne scars (
)
Amber glass bottle containing " Vitamin C " Intensive serum, 30 ml, with a pipette and a list of ingredients.

30 ml

5 / 5

Vitamin C intensive serum

Reduces hyperpigmentation and evens out the complexion

Size

39,90 €

1.330,00 € / l

BASKET  

45,90 € 64,50 €

BASKET